Yükleniyor...

Kurban Bayramı yaklaşırken bir çok kişi akrabalarını veya ailelerini ziyaret etmeyi planlarken bir o kadar kişide bu uzun bayram tatilini avantaja çevirmek için yollara düşmeye hazırlanıyor.

16.08.2018/

Tatil ve seyahat elbette ki keyifli tabi işin trafik boyutunu da mutlaka hesaba katmak gerekiyor.Sanal alemde en çok kullanılan navigasyon programlarından birisi olan Yandex ise geçmiş yıllarda yapmış olduğu istatistiklere göre bazı ipuçları hazırlamış durumda.İstatistiklerde en sıkışık yerleri ve trafikte bekleme sürelerini belirleyen Yandex, yola çıkmak için ideal saatleri de ortaya çıkardı. Buna göre, trafikten minimum etkilenmek için 17 Ağustos Cuma günü öğleden önce veya 18 Ağustos Cumartesi günü ise öğleden sonra yola çıkmak gerekiyor. Yandex Navigasyon ayrıca uygulamada “Mola Yerleri” kategorisi açarak, 40’tan fazla yol üzerindeki mola noktası için arayüzünde bayrama özel kısa yol oluşturdu.

 

Yandex Navigasyon analizde, seyahatlerin başlangıç günü ve toplam tatil günü sayısı açısından benzerlik göstermesi nedeniyle geçtiğimiz yılın Ramazan Bayramı döneminin verilerini dikkate aldı. Geçtiğimiz yıl bayram tatili için yola çıkan sürücülerin cuma günü öğleden sonra başlayarak İstanbul'dan Anadolu Yakası yönünde köprü girişlerinde yoğunluk yarattığı gözlemlendi. Bu yoğunluğa Anadolu Yakası sakinlerinin katılımı ile O-4 Karayolu ve D-100 Karayolu üzerinde Adapazarı gişelerine kadar oldukça uzun süren bekleme süreleri gerçekleşti. Yoğunluk cuma öğleden sonra başlayarak ve zamanla yol üzerinde ilerleyerek cumartesi günü öğle saatlerinde Adapazarı'na kadar devam etti.

Yola çıkmak için en uygun saatlerden tutun,mola için uygun saatlere kadar bir çok yeni uygulama ekleyen program yola çıkmaya hazırlanan binlerce kişi için oldukça kolaylık sağlayacağa benziyor.Trafiğin en sıkışık olduğu yerlerde ki bekleme süreleri,ve bu yoğunlukların belli aralıklarla gerçekleşmesi nedeniyle yollardaki anlık gelişmeleri görmek ve yoğunlukları atlatabilmek için mutlaka navigasyonu açmalarını öneriyor.